Достапни линкови

logo-print

Милионска казна за лидерот на грузиската опозиција


 Бидзина Иванишвили

Бидзина Иванишвили

Судот во Тбилиси му одреди парична казна на лидерот на опозицискиот блок во Грузија. Милијардерот Бидзина Иванишвили беше прогласен за виновен за прекршување на изборниот законик за што му беше одредена парична кана од 77 милиони американски долари. Опозиционерот се товари за купување на гласови со тоа што подарувал бесплатни сателистски антени. Адвокатот на обвинетиот смета дека судската одлука е политички мотивирана и најави жалба.
XS
SM
MD
LG