Достапни линкови

logo-print

Барање за зголемено полициско присуство на натреварите


УЕФА ги повика надлежните во Полска и Украина повеќе да се потрудат за спечување на инциденти на расна дискриминација. Во писмото до градоначалниците на градовите каде се играат натпреварите на „Еуро 2012“ европската организација бара превземање на дополнителни мерки со цел спречување на расистичко однесување на отворените тренингзи како и засилување на полициското присуство. Апелот следи по поплаката на тренерот на холандската репрезентација, кој тврди дека група навивачи вреѓале двајца холандски фудбалери со афро-американско потекло.
XS
SM
MD
LG