Достапни линкови

logo-print

Формиран нов руски комитет за соработка


Владимир Путин

Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за формирање на посебен оддел во неговиот кабинет кој ќе биде задолжен за социјални и економски односи со земјите од комонвелтот на независни држави како и сепаратистичките грузиски региони Абхазија и Јужна Осетија. Рускија ја призна независноста на двете територии по кратка војна со Грузија во 2008 година. Трупи од Москва се стационирани во двете сепаратистички региони. Руските власти одржуваат блиски врски со сепаратистите во Абхазија и Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG