Достапни линкови

logo-print

Трудница загина во експлозија на бомба во Авганистан


илустрација

илустрација

Трудна жена на пат кон породилна клиника загинала во експлозија на бомба поставена покрај пат, соопштија авганистанските власти. Во инцидентот загинале уште четири лица – роднини на трудницата, соопштија од авганистанското Министерство за внатрешни работи. Бомбата, како што велат од министерството, ја поставиле „непријатели на мирот и стабилноста“, термин со кој често се опишуваат талибанските милитанти. Од Обединетите нации тврдат дека талибанците се одговорни за 80 отсто од смртните случаи во Авганистан.
XS
SM
MD
LG