Достапни линкови

logo-print

Прогласена вонредна состојба во западот на Мјанмар


Претседателот на Мјанмар прогласи вонредна состојба во западната провинција Ракин, каде нетрпението меѓу будистите и муслиманите ескалираше со смртоносно насилство. Теин Сеин ја даде декларацијата во краток говор кој беше емитуван на државната телевизија денеска. Одлуката на претседателот следи по насилствата во петокот, кога загинаа седум лица.
XS
SM
MD
LG