Достапни линкови

logo-print

Кенијски министер загина во уривање на хеликоптер


од неодамнешните напади на терористичката група во Сомалија

од неодамнешните напади на терористичката група во Сомалија

Министерот за безбедност на Кенија, неговиот заменик и уште четири лица загинаа во уривање на хеликоптер. Министерот Џорџ Саитоти планираше да се кандидира за претседател на земјата. Тој беше главниот противник на милитантската група Ал Шабаб. Властите во Кенија се борат со трупите на Ал Шабаб во Сомалија од октомври минатата година.
XS
SM
MD
LG