Достапни линкови

logo-print

Локални избори во Романија


Почна гласањето на локалните избори во Романија на кои предизборните анкети им даваат предност на кандидатите од владеачката социјал Либерална унија. Во земјата има околу 18 милиони регистрирани гласачи кои се во можност да гласаат за 40,000 места во локалните совети во 3,000 населени места. Кампањата во главниот град Букурешт се фокусираше на заштитата на културното наследство и намалување на загадувањето.
XS
SM
MD
LG