Достапни линкови

logo-print

Најавена средба на земјите членки на ОПЕК


Претставници на земјите членки на ОПЕК ќе се состанат во Виена неделава на разговори за падот на цените на нафтата. Организацијата на земјите извознички на нафта, која брои 12 членки, би требало да го ограничи излезот на суровината на 30 милиони барели дневно, поради намалената побарувачката во услови на слабеење на глобалната економија. Претседателот на Венецуела Хуго Чавез во саботата изрази загриженост дека дел од членките на организацијата не ги почитуваат квотите, произведувајки повеќе нафта. Намалената побарувачка и зголеменото производство ја намали цената на нафтата на 84 американски долари за барел.
XS
SM
MD
LG