Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Франција


Жителите на Франција денеска ќе гласаат на парламентарните избори од кои ќе зависи подршката за иницијативата на новоизбраниот претседател Франсоа Оланд за воведеување на даноци за богатите со кои ќе се подобруваат работните услови за припадниците на средната класа. Оланд беше соочен со конзервативно мнозинство во францускиот законодавен дом. Предизборните анкети предвидуваат дека социјалистите може да освојат мнозинство места во парламентот доколку коалицираат со зелените и други партнери.
XS
SM
MD
LG