Достапни линкови

logo-print

Министрите за финансии на еврозоната одлучуваат за Шпанија


Министрите за финансии на еврозоната денеска разговараат за барањето на Шпанија за финансиска помош со цел да го зајакне својот банкарски сектор. Меѓународниот монетарен фонд соопшти дека на банките во Шпанија им треба околу 40 милијарди евра во главниот град.
Во меѓувреме, шефот на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард ги повика европските лидери да дејствуваат брзо за да се врати стабилноста на банките и да го возвратат ударот против кризата во еврозоната.
Говорејќи во Њујорк, Лагард рече дека властите мора да преземат чекори за обединување на банкарските механизми на зоната и да се создадат посилни алатки за управување со кризата.
XS
SM
MD
LG