Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун тажен поради убиството на седумтте мировници


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека е тажен и ужаснат од веста за убиството на седум припадници на мировните сили на ОН, кои денеска беа убиени од заседа југозападно од брегот на Слоновата Коска.
-Тие храбри војници се убиени служејќи му на мирот, рече Мун.
Нападот се случил во близина на границата со Либерија.
Загинатите припадници на Обединетите Нации биле од Нигер.
ОН имаат мисија во Брегот на Слоновата коска од 2004 година.
XS
SM
MD
LG