Достапни линкови

logo-print

Преставничкиот дом на САД со ист буџет


Џон Бонер

Џон Бонер

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес вчера изгласа да не го менува сопствениот буџет и покрај препорачаните кратења. Претставничкиот дом кој е под контрола на Републиканската партија одобри административниот буџет да остане како и досега односно 1,23 милијарди долари. Спикерот Џон Бонер одлуката ја образложи со тоа што во 2010 и 2011 година буџетот бил скратен за над 10 насто. Претседателот Барак Обама се закани дека ќе стави вето на секој закон што не ги почитува ограничувањата на трошоците договорени лани.
XS
SM
MD
LG