Достапни линкови

logo-print

Нов напад на сиријските војници


Најмалку 17 луѓе загинале, меѓу нив 9 жени и 3 деца, во текот на изминатата ноќ кога сиријските војници го нападнале градот Дера на југот на земјата, соопштија сиријски активисти за човекови права чие седиште е во Лондон. Градот Дера се смета за едно од главните упоришта на бунтовниците против режимот на претседателот Башар ал Асад. Во вчрашните судири во Сирија, според активстите, биле убиени 68 луѓе, главно цивили.
XS
SM
MD
LG