Достапни линкови

logo-print

Обама со апел до Европа да се справи со финансиската криза


Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите на Европската Унија да превземат јасна акција за справување со финансиската криза во евро-зоната. Зборувајки во Белата Куќа, Обама се заложи за финансиска инјекција во слабите европски банки и унифицирани буџетски и банкарски политики. Обама оцени дека европските лидери ја сфаќаат сериозноста на ситуацијата и итната потреба од акција. За Грција, Обама смета дека доколку излезе од евро-зоната, ќе се соочи со уште полоша ситуација. Рецесијата во Европа ќе ја погоди и американската економија, рече Обама, повикувајки го Конгресот да размисли за прифаќање на неговиот план од 2011-та година за отворање нови работни места.
XS
SM
MD
LG