Достапни линкови

logo-print

Путин го потпиша законот за казнување демонстранти


Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот со кој драстично се зголемуваат казните за оние што ќе бидат прогласени за виновни за учество во неодобрени протести. Имено, паричните казни од сегашните 10 долари, можат да бидат и до околу 9 илјади долари. Опозицијата смета дека овој закон е анти-уставен и побараа од Путин да не го потпишува. Опозицијата планираше масовни анти-владини протести во Москва на 12-ти јуни.
XS
SM
MD
LG