Достапни линкови

logo-print

Осуммина загинати во експлозија во Пакистан


Најмалку осуммина загинале во бомбашки напад пред училиште во градот Куета во југозападот на Пакистан, потврдија властите. Шефот на локалната полиција изјави дека најмалку дваесетмина се повредени во нападот. Експлозивната направа била детонирана за време на церемонија во училиштето. Градот Куета се наоѓа во немирната провинција Балочистан, каде бунтовничка група бара политичка автономност и поголем дел од државните приходи од нафта и гас.
XS
SM
MD
LG