Достапни линкови

logo-print

Нападнато дипломатско претставништво на САД во Либија


Американската амбасада во Триполи беше запалена во септември минатата година

Американската амбасада во Триполи беше запалена во септември минатата година

Просториите на американската дипломатска мисија во источниот либијски град Бенгази биле нападнати, јавуваат медиумите. За сега нема информации за жртви. Дипломатски извори потврдуваат дека кон зградата била фрлена импровизирана експлозивна направа. Припадник на безбедносните сили во Бенгази изјави дека одговорноста за напдот ја превзела групата на Омар Абдел Раман, која во оставеното писмо упатила закани за американските интереси во северноафриканската држава. Раман, попознат како слепиот шеик, отслужува доживотна затворска казна во Соединетите американски држави, под обвиненија за заговор.
XS
SM
MD
LG