Достапни линкови

logo-print

Дводневен самит во Пекинг


Логото на Шангајската организација за соработка

Логото на Шангајската организација за соработка

Шефовите на државите членки на Шангајската организација за соработка се собраа во кинескиот главен град Пекинг на дводневниот самит. Безбедноста во Централна Азија и ситуацијата во Авганистан се централните теми на разговори на самитот. Официјална Кина соопшти дека групата најверојатно ќе даде зелено светло за планот за борба против тероризмот. На самитот ќе се разговара и за развојот на инфраструктурата и финансирање на проекти во Централна Азија.
Шангајската oрганизација за соработка е основана во 2001 година со цел подобрување на безбедносната соработка помеѓу своите членови, но во меѓувреме таа го прошири својот фокус на работа преку дискусии за покривање на економски, културни и други форми на соработка.
XS
SM
MD
LG