Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат консултациите за формирање на нова српска влада


Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска ќе ги продолжи консултациите за формирање нова влада со претставниците на избирачкиот список на Демократската партија. Според најаваите, на состанокот кандидатот за премиер на Демократската партија, Борис Тадиќ ќе го информира Николиќ дека постои парламентарно мнозинство кое го сочинуваат ДП, коалицијата околу Социјалистичката партија на Србија, Либерално-демократската партија и Партијата на малцинството.
Лидерот на СПС, Ивица Дачич пак ги негираше тврдењата дека постои парламентарно мнозинство, укажувајќи дека треба уште да се разговара за односот кон Косово и република Српска, како и за економската политика на идната влада.
XS
SM
MD
LG