Достапни линкови

logo-print

Путин ја продолжува посетата на Кина


Владимир Путин

Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретне со високи официјални претставници на Кина и ќе присуствува на вториот ден од регионалниот самит во Пекинг. Тој ќе се сретне со вицепремиерот Ли Keгијанг кој ќе биде следниот премиер и Кси Јинпинг, кој се очекува да стане следниот претседател оваа година.
Путин, кој ја презеде функцијата за својот трет мандат како претседател пред речиси еден месец, се сретна со својот кинески колега, Ху Џинтао.
Економски прашања, особено енергијата се главните теми за кои се разговара за време на посетата.
XS
SM
MD
LG