Достапни линкови

logo-print

Сирија дозволи влез на 17 агенции на Обединетите нации


Сиријската влада дозволи влез на 17 агенции на Обединетите нации и невладини организации во земјата. Одлуката се случува откако сиријските власти прогласија 17 дипломати за „персона нон грата“, меѓу кои и странски претставници на Соединетите американски држави, Британија, Франција и Турција. Соопштението на сиријското министерство за надворешни работи следи по одлуката на неколку западни земји да ги избркаат сиријските дипломати по масакрот во Хула, во кој беа убиени над 100 лица, повеќето од кои жени и деца.
XS
SM
MD
LG