Достапни линкови

logo-print

Клинтон ја реафирмираше американската подршка за Грузија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон се сретна со претставници на грузиските власти на разговори за подобрување на одбрамбените капацитети на земјата. Клинтон одржа „стратешки дијалог“ со грузиските власти во градот Батуми. Државниот секретар ја реафирмираше американската подршка на грузискиот територијален интегритет и ги повика руските сили да се повлечат од регионите Абхазија и Јужна Осетија. Русија ја призна независноста на регионите по кратката војна со Грузија во 2008 година, но поголем дел од светот ги смета регионоте како дел од Грузија. Се очекува Клинтон да се сретне со грузискиот претседател Михаел Сакашвили.
XS
SM
MD
LG