Достапни линкови

logo-print

ЕУ нема да толерира менување на историјата за Сребреница


Европската унија упати предупредување до новоизбраната власт во Србија дека нема се толерираат обидите за негирање на геноцидот на муслимани во Сребреница. Силите на босанските срби во Сребреница заклаа околу 8.000 мажи и момчиња од муслиманска вероисповест за време на конфликтото во Босна во 1995 година. Новиот српски претседател Томислав Николиќ на први јуни изјави дека инцидентот во Сребреница не бил геноцид. Портпаролот на Европската унија Пиа Ахренкилд рече дека „Евроспката унија се противи на било какво менување на историјата“. Меѓународниот суд на правдата и Трибуналот за воени злосторства потврдија дека станува збор за геноцид, дополни портпаролката.
XS
SM
MD
LG