Достапни линкови

logo-print

Ден на жалост во Казахстан


Нурсултан Назарбаев

Нурсултан Назарбаев

Претседателот Нурсултан Назарбаев го прогласи 4 јуни за ден на жалост во Казахстан, во чест на четиринаесетмината загинати гранични полицајци, кои беа пронајдени мртви кај запален контролен пункт на границата со Кина. Прелиминарните резултати од аутопсијата покажуваат дека ниту еден од стражарите не бил под дејство на алкохол. Назарбаев го нарече инцидентот терористички акт, но за сега никој нема превземено одговорност за нападот.
XS
SM
MD
LG