Достапни линкови

logo-print

Осудени четворица осомничени за терористички напад во Данска


Судот во Данска прогласи за виновни четворица обвинети за планирање на терористички напад на редакцијата на весникот кој објави карикатури на пророкот Мухамед. Тројцата Швеѓани и жителот на Тунис беа уапсени во 2010 година, неколку часа пред планираниот напад. Тие се изјаснија за невини по обвиненијата. Обвинителството тврдеше дека четворицата сакале да стрелаат кон канцелариите на весникот „Јиландс Постен“ на денот кога во медиумот била закажана посета на принцот Фредерик.
XS
SM
MD
LG