Достапни линкови

logo-print

Николиќ почнува со консултации за формирање влада


Претседателот на Србија Томислав Николиќ денеска со претставници на Српската напредна партија почнува консултации за формирање на новата влада .Како што соопштува прес службата на претседателот, Николиќ разговорите за формирање на влада ќе ги почне “ заради тешката економска и социјална ситуација во која се наоѓа државата“. Николиќ вчера кажа дека не сака да шпекулира кој ќе ја формира владата, но дека таа мора да биде составена што побрзо. Тој претходно вети дека, согласно законот и Уставот на Србија, ќе изврши разговори со претставниците на парламенртарните партиии доколку никој не се појави со договор за парламентарно мнозинство. Договорот за парламентарно мнозинство беше објавен уште по парламентарните избори од 6.мај.
XS
SM
MD
LG