Достапни линкови

logo-print

Меѓународната Агенција за Атомска Енергија ќе го претстави извештајот за Иран


Извештајот за иранската нуклеарна програма треба да биде на агендата на состанокот на Меѓународната агенција за атомска енергија што зад затворени врати почнува денеска во Виена и ќе трае цел недела. Агенцијата бара пристап во воената база во Техеран поради соменевањата дека таму се изведуваат нуклеарни тестирања.Техеран ги отфрла обвинувањата.Иран заедно со САД, Русија, Кина, Британија,Франција и Германија имаа средба во мај во Багдад,во обид да се надминат тензиите,но тогаш беше постигнат мал напредок
XS
SM
MD
LG