Достапни линкови

logo-print

Протести за правото на абортус во Турција


Стотина активисти кои се залагаат за право на жените на абортус протестираат во Истамбул против одлуката на Владата за ограничување на правото, сметајќи дека може да дојде до целосна забрана. Демонстрантите носат пароли на кои пишува „мое тело, моја одлука“. Владата на Турција планира да го забрани абортусот четири недели после зачнувањето, со исклучок за итни случаи.Абортусот во Турција за сега е дозволен до десеттата гестациска недела.
XS
SM
MD
LG