Достапни линкови

logo-print

Одбележување на јубилејот на британската кралица


Повеќе од еден милион луѓе се очекува да се соберат на крајбрежјето на реката Темза денеска на церемонија со која се одбележува 60 годишниот јубилеј на британската кралица Елизабета. Прославата на т.н. дијамантски јубилеј започна вчера, кога кралицата присуствуваше на трка со коњи а денеска околу 1.000 бродови ќе пловат по Темза. Прославата се случува во услови кога анкетите покажуваат дека 80 проценти од британците сакаат земјата да остане монархија.
XS
SM
MD
LG