Достапни линкови

logo-print

Сеништето на војната се надвива над Сирија


Преседавачот на Арапската Лига Набил ал Араби

Преседавачот на Арапската Лига Набил ал Араби

Преседавачот на Арапската Лига Набил ал Араби изјави дека испратил писмо до Советот за безбедност на ОН во кое бара да се превземат сите мерки за да се заштити сирискиот народ. Тој ова го изјави во Доха каде учествува на состанок за Сирија по минатонеделниот масакр во Хула во кој беа убиени над 100 луѓе.
Лидерот на најголемата опозициона група Сириски Национален Совет Бурхан Галиоун изјави дека подржува арапска воена акција за да се стави крај на насилствата врз цивиулите. Во Доха се и специјалниот пратеник на ОН Кофи Анан кој изјави дека сеништето на војната се повеќе се надвива над Сирија.
XS
SM
MD
LG