Достапни линкови

logo-print

Американските берзи регистрираа пад на акциите


На берзите во САД беше забележан пад на акциите откако беа соопштени негативните податоците за вработеноста во земјата. Доу Џонс падна за 275 поени и за прв пат во 2012 индексот отиде во црвено. Пад на акциите имаше и на Насдак. Падот е резултат на податокот дека во САД во Мај биле отворени само 69 илјади нови работни места што е најмалку годинава и невработеноста се зголеми од 8,1 на 8,2 насто.
XS
SM
MD
LG