Достапни линкови

logo-print

Американската морнарица се засилува на Тихиот Океан


Американскиот секретар за одбрана Леон Панета денеска изјави дека како дел од новиот стратегиски фокус на Азија, американската морнарица ќе ги премести повеќето од бродовите од Атлантикот на Пацификот до 2020 година.
Зборувајки на Конференцијата за безбедност на Пацификот, Панета рече дека одлуката е дел од воениот ребаланс за зголемување на капацитетите во виталниот регион.
Панета додаде дека сега половина од бродовите се наоѓаат на Атлантикот а половина на Пацификот, а по преместувањето односот ќе биде 40: 60.
XS
SM
MD
LG