Достапни линкови

logo-print

Реакции на инцидентите на северот на Косово


Советот за национална безбедност на Србија на денешната вонредна седница по повод денешните инциденти на северот на Косово констатира дека сериозно била загрозена безбедноста на граѓаните. Советот ги повика КФОР и УНМИК, во рамките на нивните мандати, да ги спречат обидите на косовските власти во Приштина за предизвикување нестабилност и страв меѓу српското население. Претседателката на Косово Атифете Јахјага во денешното соопштение, го осуди насилството против мировните сили на НАТО. Денесдка КФОР отстрани две барикади во општина Звечан, а во судирите кај село Рударе биле повредени најмалку тројца срби и двајца војници на КФОР.
XS
SM
MD
LG