Достапни линкови

logo-print

Обама се извини за грешката околу наци кампот во Полска


Кабинетот на полскиот претседател Бронислов Коморовски денеска соопшти дека американскиот претседател Барак Обама испратил писмо со жалење за тоа што по грешка за еден нацистички камп рекол дека бил полски камп на смртта. Обама ова го изјавил за време на постхумното предавање на Медалот на слободата на полјакот Јан Карски кој се борел против нацистите во Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG