Достапни линкови

logo-print

Во Ирска веројатно помина референдумот за фискалниот договор на ЕУ


Според неофицијалните проценки од вчерашниот референдум во Ирска, повеќето ирци го подржале новиот фискален договор на Европската Унија. Се проценува дека околу 60 отсто од гласачите се изјасниле за договорот со кој во 25-те земји потписнички се воведува финансиска дициплина. Договорот не го прифатија Велика Британија и Чешка, а само во Ирска беше ставен на референдумско изјаснување. Во другите земји оди на ратификација во парламентите.
XS
SM
MD
LG