Достапни линкови

logo-print

Целик апелира Европа да биде претпазлива


Роберт Целик

Роберт Целик

Лидерите на земјите во еврозоната би требало веднаш да преземат мерки на претпазливост поради опасноста од ширење на кризата доколку Грција ја напушти заедничката европска валута. Ова го оценува претседателот на Светската банка во заминување Роберт Целик за весникот Фајненшал тајмс. Според него, заминувањето на Грција би било удар врз довербата на инвеститорите во другите земји од еврозоната. Целик смета дека воопшто не гледа дека европските лидери се подготвуваат на таков можен развој на ситуацијата.
XS
SM
MD
LG