Достапни линкови

logo-print

Аунг Су Ки апелира на претпазливи односи со Мјанмар


Аунг Сан Су Ки

Аунг Сан Су Ки

Лидерката на опозицијата во Мјанмар, Аунг Сан Су Ки денеска на Економскиот форум во Бангкок побара од евентуалните странски инвеститори да покажат ,,здрав скептицизам,, пред да соработуваат со тамошната влада. Таа оцени дека невработеноста на младите во Мјанмар претставува темпирана бомба. Сепак, таа оцени дека во земјата постои голема корупција. Посетата на Су Ки на Бангкок е прв нејзин престој во странство по 24 години. Таа 15 години мина во домашен притвор.
XS
SM
MD
LG