Достапни линкови

logo-print

Денеска резултати од референдумот во Ирска


Денеска треба да бидат соопштени официјалните резултати од вчерашниот референдум за фискалниот пакт со кој треба да се воведат построги правила во еврозоната. За да влезе во сила во почетокот на 2013 година пактот треба да биде ратификуван од 12 од 17те членки на еврозоната. Досега тоа го сторија четири земји. Евентуалното отфрлање во Ирска би значело нов поттик на оние што се противат на острите мерки за штедење, како новиот француски претседател Франсоа Оланд кој за излез од кризата бара мерки за побрз економски развој.
XS
SM
MD
LG