Достапни линкови

logo-print

Нема селекција на земји домаќини на Евровизија


Европската радиодифузна унија ги демантираше медиумските извештаи во кои се наведуваше дека на земјите во кои има проблеми со почитувањето на човековите права нема да им се дозволи да бидат домаќини на изборот на песна на Евровизија. Портпаролката на организацијата Карен Мацоли рече дека се подготвува предлог за потенцирање на универзалните вредности преку националните медиуми но рече дека во документот не се споменува никакво исклучување на потенцијални домаќини на музичкиот настан. Предлогот кој сега се подготвува ќе им биде презентиран на членките на Унијата во Јуни.
XS
SM
MD
LG