Достапни линкови

logo-print

Намален бројот на работници во индустријата


Бројот на работници во индустријата во април годинава во однос на истиот месец лани е намален за 1,7 процент, додека во првиот квартал од оваа година во однос на истиот период претходната година бележи пад од 1,5 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според податоците на Заводот, бројот на работниците во секторот преработувачка индустрија бележи опаѓање од 2,1 отсто, а пораст од 0,7 проценти има во секторот рударство и вадење на камен.
XS
SM
MD
LG