Достапни линкови

logo-print

Тутунската индустрија ги попречува глобалните напори против пушењето


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун испрати порака по повод 31 мај, Светскиот ден против пушењето во која се вели дека тутунската индустрија презема се поагресивни чекори за да ги намали глобалните заложби за намалување на опасностите од употребата на тутунските производи.
Тутунските производи предизвикуваат карцином, срцеви и респираторни болести кои претставуваат едни од водечките незаразни болести кои можат да се превенираат, се вели во пораката.
Секоја година околу пет милиони луѓе умираат поради тоа што користат тутунски производи. Дополнително, 600.000 луѓе умираат поради секундарна изложеност на тутунскиот чад.
Во пораката генералниот секретар нагласува и дека тутунските производи го успоруваат развојот и ја влошуваат сиромаштијата.
XS
SM
MD
LG