Достапни линкови

logo-print

Косово чекор поблизу до визна либерализација


Амбасадорите на земјите членки на ЕУ му дадоа зелено светло на доделувањето водич за визна либерализација на Косово, изјави во Брисел министерката за европска интеграција Вљора Читаку. Според неа, Косово на 14 јуни и официјално ќе добие водич, документ идентичен со оној што го добија и другите земји на Западен Балкан.
Водичот за либерализација на визите е инструмент со кој се одредуваат конкретни задачи во процесот за укинување на визите. Косово е единствената земја на Западен Балкан чии граѓани и денес во земјите на ЕУ мораат да патуваат само со претходно обезбедени визи.
XS
SM
MD
LG