Достапни линкови

logo-print

Русија не го менува ставот за Сирија


Владимир Путин

Владимир Путин

Русија нема да потклекне пред барањата на Запад да ја промени својата позиција спрема кризата во Сирија, изјави Дмитриј Пешков, портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин. Тој истакна дека рускиот став во врска со Сирија е конзистентен и добро избалансиран. Изјавата на Пешков е коментар пред планираното патување на Путин во Берлин и Париз, закажано за утре.
Русија и Кина, како постојани членки на Советот за безбедност на ОН, два пати спречија воведување санкции спрема режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.
Сирија и ја обезбедува на Русија единствената поморска база надвор од територијата на поранешниот Советски Сојуз. Дамаск исто така е најдобар купувач на руско вооружување.
XS
SM
MD
LG