Достапни линкови

logo-print

Оставка на сирискиот почесен конзул во Калифорнија


Сирискиот почесен генерален конзул во американската сојузна држава Калифорнија Хазем Чехаби се повлече од функцијата, како реакција на убиствата во сирискиот град Хула. Тој изјави дека ситуацијата е дојдена до точката кога „вашето молчење и пасивноста стануваат етички и морално неприфатливи“. Според Чехаби, неодамнешниот варварски масакр е токму таа точка, за која веќе не може да се молчи.
Таткото на Чехаби беше началник на сириската војска за време на владеењето на Хафез ал Асад, таткото на сегашниот претседател на Сирија Башар ал Асад.
Телото за човекови права на ОН утре ќе одржи специјална седница посветена на убиството на повеќе од 100 луѓе во Хула.
XS
SM
MD
LG