Достапни линкови

logo-print

Советот за човекови права при ООН ќе дискутира за Сирија


Советот за човекови права при Обединетите нации најави одржување на вонредна сесија на која ќе се разговара за минатонеделниот масакар во сиријскиот град Хула. Повеќе од 100 лица, повеќето од кои жени и деца, беа убиени во инцидентот, за кој се обвинети сиријските безбедносни сили. Портпаролот на Советот Роландо Гомез рече дека средбата е свикана по барање на 21 од 47 земји членки на телото. Советот со седиште во Женева лани одржа три состаноци за ситуацијата во Сирија, во екот на револуциите од арапската пролет.
XS
SM
MD
LG