Достапни линкови

logo-print

ОН со забелешки за човековите права во Ирак


Обединетите нации сметаат дека Ирак се уште има сериозни проблеми во поглед на човековите права, во услови кога земјата се обидува да направи транзиција од повеќегодишно диктаторство. Во извештај на светската организација се изразува загриженост за бројните цивилни жртви, апсења без конкретни обвинувања, лоши услови во затворите, насилство врз жените и висока стапка на невработеност. Во документот се забележува дека демократијата не може да постои без почитување на човековите права.
XS
SM
MD
LG