Достапни линкови

logo-print

Прекината доставата на азербејџански гас до Турција


илустрација

илустрација

Азербејџанската енергетска компанија БП соопшти дека доставата на природен гас до Турција преку Баку и Тбилиси била прекината поради експлозија во гасоводот во близина на турското село Сарикамис. Турски државен службеник потврди дека експлозијата се случила доцна вчеравечер. Причините се непознати. За сега нема прекини во доставата на суровината до Тбилиси во Грузија.
XS
SM
MD
LG