Достапни линкови

logo-print

Русија го критикува американскиот амбасадор во Москва


Американскиот амбасадор во Русија Мајкл МекФаул

Американскиот амбасадор во Русија Мајкл МекФаул

Руската влада втор ден го критикува американскиот амбасадор во Москва за изнесените забелешки во неговиот минатонеделен говор. Претставникот на рускиот претседателски кабинет Владимир Ушанков изјави дека амбасадорот Мајкл МекФаул треба да се однесува подипломатски и да не ги загрозува руско-американските односи. Според руските медиуми, амбасадорот во обраќање пред студенти рекол дека Русија го поткупила Киргистан со цел да се затвори воената база на соединетие американски држави во земјата.
XS
SM
MD
LG