Достапни линкови

Осум земји ги избркаа сиријските дипломати


Инцидентот во Хула предизвика остри меѓународни реакции. Меѓународната заедница вели дека станува збор за масакар.

Инцидентот во Хула предизвика остри меѓународни реакции. Меѓународната заедница вели дека станува збор за масакар.

Франција, Британија, Германија, Шпанија, Италија и Австрија, како и Канада и Соединетите американски држави ги избркаа сиријските дипломати во координиран протест против масактрот во Хула. Во инцидентот загинаа 108 лица од кои повеќето жени и деца. Набљудувачите на Обединетите нации во земјата ја обвинија сиријската армија за убиствата, тврдејки дека постојат јасни докази за инволвираност на владини тенкови и артилерија. Сведоци и опозициски активисти тврдат дека лојалистите на претседателот Башар Ал Асад извршувале и егзекуции во градот. Официјален Дамаск, од друга страна за инцидентот обвинува опозициски бунтовници кои ги нарекува терористи.
XS
SM
MD
LG