Достапни линкови

logo-print

Десетина настрадани во земјотресот во Италија


Десетина настрадаа во денешниот земјотрес во северниот дел на Италија. Станува збор за втор потрес во изминативе девет дена, чија јачина се проценува на 5,8 степени според Рихтер. Полицијата потврди дека осуммина настрадале во регионот Модена, додека медиумите јавуваат за уште две жртви, меѓу кои и свештеник кој настрадал во катедрала. Денешниот земјотрес наводно предизвикал уривање на градбите кои биле оштетени во првиот потрес од пред девет дена, проценет на 6 степени според рихтеровата скала.
XS
SM
MD
LG